Baza Wiedzy
Autor: DahliaMatic
3 minuty czytania
Tagi:
13 sierpień 2019
Scrum – jak zwinnie wdrożyć system klasy ERP?
Scrum to nie tylko domena startupów – z powodzeniem sprawdza się również przy wdrożeniach systemów ERP. W artykule pokazujemy, jak zwinne podejście pozwala dostarczać działające fragmenty systemu w krótkich sprintach, umożliwiając bieżące testowanie i dostosowywanie rozwiązań do realnych potrzeb użytkowników.
Kontynuacja artykułu
spis treści:

Podczas rozważań nad czynnikami sukcesu projektu wdrożeniowego, na myśl przychodzi wiele elementów mających większy lub mniejszy wpływ na jego przebieg. Myślimy o budżecie, harmonogramie, kompetencjach zespołu, poziomie skomplikowania projektu. Jednak bardzo często zapominamy o metodyce lub frameworku, które definiują i organizują pracę zarówno po stronie klienta, jak i dostawcy rozwiązania.

Jak wybrać odpowiednią metodykę do projektu? 

Wybór metodyki nie może być  przypadkowy, bądź podyktowany panującą modą. Pośród istotnych kryteriów wyboru wymieniane są między innymi wielkość projektu, poziom znajomości rozwiązania oraz definiowalności celu, stabilność wymagań, dostępność klienta, elastyczność względem zmian w budżecie i zakresie wdrożenia, przewidywany czas dostarczenia produktu końcowego, czy też stopień skomplikowania integracji z systemami zewnętrznymi. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich powyższych czynników można świadomie wybrać metodykę wdrożenia.

Agile Manifesto – poznajmy założenia agile

Ogólnym przesłaniem Manifestu dla Deweloperów Oprogramowania jest skupienie na czynniku ludzkim oraz wszystkich wartościach, które przynoszą korzyści zarówno klientowi, jak i deweloperom. Ludzie i interakcje cenione są bardziej od procesów i narzędzi, działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji, współpraca z klientem od negocjacji umów a reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu. Działania podejmowane w ramach wdrożenia realizowanego w metodyce zwinnej planowe są etapami i z uwzględnieniem bieżących doświadczeń użytkowników. Efektem każdego kilkutygodniowego sprintu jest dostarczenie działającego fragmentu systemu, który może być na bieżąco testowany przez użytkowników końcowych. Daje to możliwość wprowadzania regularnych korekt rozwiązania zgodnie z pojawiającymi się na bieżąco potrzebami. Podejście zwinne daje również swobodę w sterowaniu budżetem oraz priorytetyzacji zadań. Projekty są zazwyczaj rozliczane na zasadach Time & Material, dzięki czemu koszty ponoszone są związane wyłącznie z czasem i zasobami poświęconymi na wdrożenie.

 Scrum a Agile – na czym polega różnica?

Stosowanie pojęć scrum i agile nie zawsze jest błędem. Odpowiednio stosowany Scrum (czyli taki spełniający 4 założenia Agile Manifesto oraz 12 zasad Agile) jest sposobem na osiągnięcie założeń zwinnego podejścia do wytwarzania oprogramowania, jednak nie jest to jedyny sposób. Istnieją również inne, takie jak Kanban, Crystal czy DSDM. Można więc stwierdzić, że Scrum jest jednym z członków rodziny metod zwinnych – Agile.

Twórcy Scruma określają go jako strukturę, bądź szkielet odchodząc od miana metody lub metodyki. Wynika to z braku narzucania konkretnych praktyk lub technik rozwoju oprogramowania, opisu konkretnego sposobu postępowania. Jest to zestaw wyraźnych ram, które pozwalają na szybkie wykrycie nieefektywności w procesie tworzenia oprogramowania, oparty na kilku podstawowych mechanizmach, takich jak: metoda sprawdź i dostosuj, samo-organizujące się zespoły, tworzenie restrospekcji.

Metodyki klasyczne (np. waterfall) sprawdzają się w projektach, które zakładają implementację rozwiązań „pudełkowych”, czy systemów kompletnie zdefiniowanych pod względem wymagań. – tłumaczy Małgorzata Filipiak, Manager PMO i Scrum Master z DahliaMatic. Podejście to wymaga jednak zdecydowanie więcej formalności, obszernej dokumentacji, przygotowania procedur i procesów oraz trzymania się harmonogramu. W przypadku, gdy system dostosowujemy do biznesu klienta, zdecydowanie bardziej efektywne jest wykorzystanie metodyk zwinnych.

Kto jest kim? Role członków zespołu.

Jednym z fundamentów Scruma jest hierarchia ról i przypisanych im uprawnień oraz obowiązków wykonywanych w ramach projektu. Product Owner (w wolnym tłumaczeniu – Właściciel Produktu 😉 ) opowiada za podejmowanie decyzji w kwestii rozwoju produktu oraz dysponuje czasem Zespołu Developerskiego w taki sposób, aby zmaksymalizować ich efektywność. Zadaniem Development Teamu jest odpowiednie zaplanowanie, sprawna organizacja i właściwe wykonanie pracy. Natomiast Scrum Master pilnuje wprowadzenia i przestrzegania zasad Scrum podczas codziennej pracy oraz dba o ich właściwe zrozumienie zarówno przez Zespół, jak i całą organizacje. Wspiera również Team w codziennej pracy, usuwając pojawiające się utrudnienia i przeszkody, wspiera samoorganizację, moderuje spotkania.

Organizacja pracy według Scruma

Życie projektowe podzielone jest na sprinty, czyli iteracje – czas kiedy zespół tworzy kolejny przyrost produktu. Każdy z nich posiada swój cel ustalany przy planowaniu (Sprint Planning). Zazwyczaj trwają między jednym, a czteroma tygodniami. Nieodłącznym elementem codziennym jest Daily Scrum, czyli krótkie spotkanie mające na celu synchronizację pracy i ustalenie planu Sprintu. Każdy ze Sprintów kończy się przeglądem i retrospektywą. Celem przeglądu jest omówienie produktu, najczęściej poprzez zaprezentowanie działającej funkcjonalności, zebranie informacji zwrotnej oraz dyskusję. Z kolei retrospektywa poświęcona jest sposobowi pracy i jego analizie, która może doprowadzić do znalezienia możliwości usprawnienia sposobu działania.

– Scrum się sprawdza, ponieważ kładzie nacisk na współpracę z klientem. To nie jest tylko projekt klienta, to nie jest też projekt firmy wdrażającej – jest to współpraca, wspólny cel, obustronne zaangażowanie i odpowiedzialność za wyniki. Modyfikacje w założeniach czy ewolucja oczekiwań użytkowników są szansą do rozwoju i osiągnięcia jeszcze lepszych efektów końcowych projektu. To jedna z największych zalet tego podejścia. – dodaje Małgorzata Filipiak.

Tagi:
08 - NASI KLIENCI I PARTNERZY O NAS
Od systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia w rok.
W ciągu zaledwie jednego roku Oracle e-Business Suite przeszedł od roli systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia naszych zespołów finansowych. Dostosowanie systemu do polskich wymogów prawnych w zakresie JPK, VAT i białej listy pozwoliło nam nie tylko zachować pełną zgodność z regulacjami, ale również znacząco usprawnić nasze procesy raportowania.
Klient
BRANŻY ELEKTRONICZNEJ
Wyzwaniem dla nas była praca w rozproszonych systemach.
Szczególnie cenimy sobie generator dekretów księgowych, który umożliwia efektywną obsługę ponad 3,5 miliona dekretów miesięcznie spływających z różnych aplikacji. Dzięki temu projektowi z sukcesem zrealizowaliśmy cel zastąpienia wielu systemów jednolitą platformą finansowo-księgową.
Klient
BRANŻY UBEZPIECZENIOWEJ
Za cel postawiliśmy sobie wyeliminowanie papieru w organizacji z 25 tys. pracowników na pokładzie.
Przeprowadzony projekt nie tylko pozwolił nam na digitalizację obiegu dokumentów, ale też umożliwił opomiarować realizowane procesy. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować ich etap realizacji. Użytkowanie systemu przez tak liczną grupę użytkowników w jednym momencie nie stanowi dla nas najmniejszego problemu.
Klient
branży wydobywczej
Otrzymaliśmy pełne wsparcie w procesach rekrutacyjnych i rozwoju pracowników IT.
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży administracji publicznej
DahliaMatic wzmocniła nasz zespół specjalistami,
których kompetencje idealnie wpisały się w nasze bieżące projekty. To stabilne i elastyczne wsparcie, a my możemy skupić się na strategicznych celach biznesowych.
Klient
branży informatycznej
DahliaMatic z uwagą podchodziła do naszych potrzeb, wykazywali się elastycznością
i zrozumieniem dynamiki środowiska, w którym pracowaliśmy. Dostarczane przez nich rozwiązania zawsze były odpowiednie dla naszych zespołów.
Klient
branży paliwowej
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania
na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży technologicznej
Wyzwaniem dla nas było uporządkowanie ręcznie obsługiwanych procesów.
Dzięki platformie zakupowej Carthena nasz zespół zakupowy może skupić się na merytorycznej stronie zadań, a nie na administracji. System skutecznie 'pilnuje procesu', a my zyskaliśmy pełną transparentność postępowań i uporządkowaną komunikację z dostawcami. Kontrahenci cenią sobie stały dostęp do historycznych ofert i sprawny kontakt, co przekłada się na wyższą jakość składanych propozycji.
Klient
branży teleinformatycznej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży spedycyjnej
Wdrożone rozszerzenia do MS Dynamics umożliwiły nam obsługę kluczowych dla naszej branży procesów jak reklamacje czy zwroty.
DahliaMatic cenimy za ogromną wiedzę merytoryczną i doświadczenie, które przełożyło się na stworzenie systemu ERP idealnie skrojonego pod nasze potrzeby.
Klient
branży kurierskiej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży edukacyjnej
Wraz z Octark pracowaliśmy nad stworzeniem i wdrożeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
Realizacja projektu o takim poziomie złożoności i wykorzystywanego na tak dużą skalę to ogromne wyzwanie dla każdego wykonawcy. Nam się udało dzięki determinacji zespołu i maksymalnym skupieniu na osiągnięciu założonego celu Klienta.
Jan Pirogronowicz
Adrenalina Consulting
Z Octark współpracujemy nieprzerwanie od 2017 roku głównie w obszarach zaawansowanej analityki danych oraz sztucznej inteligencji.
Po wielu godzinach spędzonych na wspólnych spotkaniach możemy potwierdzić, że jest to firma godna polecenia do współpracy w zakresie budowy rozwiązań IT.
Łukasz Bałkowiec
SAS Institute
Wyzwaniem jest skala działania i dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.
W środowisku, gdzie decyzje polityczne często wymagają błyskawicznej implementacji zmian na ogromną skalę, znaleźliśmy partnera, który potrafi sprostać tym wyzwaniom. Dzięki systematycznej modernizacji systemu Oracle e-Business Suite i wprowadzaniu nowych funkcjonalności zapewniamy nieprzerwane wsparcie dla prawie 1000 użytkowników i milionów beneficjentów naszych działań. To partnerstwo oparte na doświadczeniu, które przetrwało próbę czasu.
Klient
branży administracji publicznej
Konieczność upgrade’u Oracle e-Business Suite i utrata modułu HR postawiła nas w trudnej sytuacji.
Na pewnym etapie współpracy przestaliśmy być klientem i usługodawcą, zaczęliśmy być zespołem. Skomplikowana reimplementacja modułu kadr i płac to dowód ich technologicznych kompetencji, ale to zaangażowanie i zrozumienie naszego biznesu cenimy najbardziej. Wspólnie budujemy rozwiązanie, które nazywamy 'ERP 2.0' - system na miarę naszych globalnych ambicji.
Klient
branży farmaceutycznej
Wieloletnia współpraca z DahliaMatic to dla nas poczucie bezpieczeństwa i pewność, że system SAP będzie gotowy do pracy każdego dnia.
Profesjonalizm i trwałe relacje, które wspólnie zbudowaliśmy przez lata, sprawiają, że ze spokojem powierzamy DahliaMatic kolejne projekty. Konsultanci DahliaMatic stali się integralną częścią naszej organizacji.
Klient
branży paliwowej
Nasz łańcuch dostaw rósł dynamicznie i wymagał bardziej zintegrowanego rozwiązania.
Potrzebowaliśmy systemu, który będzie elastyczny, szybki i gotowy na integrację z naszymi kanałami sprzedaży. Softlab ERP pomógł nam uporządkować procesy, przyspieszyć realizację zamówień i zapewnić spójność danych w całej organizacji.
Klient
branży FMCG