Baza Wiedzy
Autor: Magdalena Buda
3 minuty czytania
Tagi:
15 luty 2021
Jak wybrać najlepszy system ERP dla Twojej firmy?
Wybór odpowiedniego systemu ERP to strategiczna decyzja, która może znacząco wpłynąć na efektywność i konkurencyjność Twojej firmy. W artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak zidentyfikować kluczowe potrzeby biznesowe, analizować rozwiązania stosowane w branży oraz formułować specyficzne wymagania, aby system najlepiej odpowiadał Twoim oczekiwaniom.
Kontynuacja artykułu

Cyfrowa transformacja doprowadziła do sytuacji, w której rozmyślanie nad wdrożeniem systemu informatycznego należy rozpocząć nie od pytania „czy warto?” ale „dlaczego należy?”.

Według danych GUS z 2019 roku, 28,5% firm w Polsce używa systemów ERP[1]. Co to oznacza w praktyce? 28,5% firm w Polsce funkcjonuje bardziej efektywnie niż ich konkurenci, którzy nie korzystają z zaawansowanych narzędzi informatycznych. W świetle wciąż trwającej i nabierającej na sile cyfrowej transformacji, inwestycje w IT stają się koniecznością dla firm chcących walczyć o pozycję lidera w swojej branży.

Rozwój polskiego rynku usług IT, który w 2020 roku został wyceniony na 3,98 mld USD, skutkuje coraz większą ilością dostawców usług oraz dostępnych oprogramowani. Jak wybrać najlepsze z nich?

1.     Poznaj swój biznes

Zastanów się co tak naprawdę jest podstawą Twojej działalności, które obszary przynoszą Ci największy zysk. Czasem odpowiedź może być nieoczywista, np. pozycjonujesz się jako producent ubrań dla dzieci, jednak największy zysk osiągasz na sprzedaży zabawek, których jesteś tylko dystrybutorem i nie ponosisz kosztu produkcji. Dopiero po właściwym ustaleniu fundamentu działalności jesteś w stanie rozsądnie sprecyzować jakie obszary i procesy mają zostać usprawnione przez system.

 2.     Poznaj systemy wykorzystywane w branży

Przytoczone powyżej dane udowadniają, że znacząca ilość firm na polskim rynku korzysta już z oprogramowania do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa każda z nich przed wdrożeniem stawała przed podobnymi wyzwaniami i zadawała podobne pytania, a wybrany przez nie system został uznany za najlepiej odpowiadający wymaganiom. Sprawdź z jakich rozwiązań korzystają firmy działające w Twojej branży, które mają prawdopodobnie podobną specyfikę funkcjonowania. Jeżeli znajdziesz widoczną przewagę konkretnego narzędzia, poświęć czas na poznanie jego możliwości. Jest duża szansa, że okaże się odpowiednie również dla Ciebie. Nie oznacza to, że należy podążać bezrefleksyjnie za stadem, ale sugeruje od czego rozpocząć analizę dostępnych opcji. Ma to szczególnie znaczenie, jeżeli rozwiązania wykorzystywane w podobnych do Twojej firmach zostały tam wdrożone bez lub z minimalną ilością dedykowanych dostosowań. Wtedy, jeśli To również jesteś gotowy na użycie standardowego oprogramowania bez dodatków waga informacji o tym, że system sprawdził się w branży rośnie. Jeśli postanowisz skorzystać z rozwiązania standardowego, bez daleko idących dostosowań to obniżysz koszty wdrożenia, skorzystasz z rozwiązania sprawdzonego na wielu innych wdrożeniach, co zmniejsza ryzyko wdrożenia w Twojej firmie, drastycznie obniżysz przyszłe koszty utrzymania systemu, zarówno koszty bieżącej obsługi jak i koszty podnoszenia wersji oprogramowania (upgrade).

3.     Sformułuj specyficzne wymagania

Jednym z elementów procesu wyboru systemu jest sformułowanie wymagań, które musi spełniać. Zazwyczaj powstają wtedy ogromne listy funkcjonalności zawierających każdą, nawet najprostszą czynność. Należy zauważyć, że standardowe wersje systemów klasy ERP są do siebie zbliżone i każdy z nich wykonuje szereg standardowych czynności (takich jak np. generowanie faktury czy dokumentu PZ). Podczas formułowania wymagań warto więc skupić się na tych procesach czy zadaniach, które są specyficzne dla Twojej firmy i mogą nie występować w innych organizacjach. Lista takich wymagań powiększona o kilka krytycznie ważnych, choć standardowych, funkcjonalności może być podstawą do porównywania ofert i wyboru tego systemu, który najlepiej odpowiada na potrzeby Twojej firmy. Posługiwanie się listami wymagań obejmującymi kilkaset wymagań powoduje, spłaszczenie różnić między systemami, jeśli skoncentrować się na wymaganiach krytycznych różnice stają się bardziej wyraziste. Takie podejście pozwala na skoncentrowanie się w rozmowach z dostawcami na konkretnych 10-20 wymaganiach i pełniejsze zapoznanie się z tym jak oferowane przez nich systemy realizują te wybrane funkcje.

  1. Koszt projektu vs budżet

Budżet odgrywa ważną rolę podczas wdrożeń i niejednokrotnie jest kluczowym czynnikiem podczas wyboru systemu. Pamiętaj jednak, że tego typu wydatki powinno się traktować jak inwestycję, a co za tym idzie kierowanie się w wyborze najniższą ceną nie zawsze jest najbardziej optymalną strategią. O czym warto pamiętać w trakcie wyboru?

Twój budżet powinien zakładać zwiększenie kosztu wdrożenia ok 20-30% (ponad pierwotnie uzgodnioną wartość) w trakcie realizacji, jeśli nie będziesz na to przygotowany brak tych środków może zablokować prace w trakcie.

Jeśli dwóch oferentów jednego produktu zakłada znacząco różną pracochłonność (liczba dni, a nie koszt) niezbędną do wykonania zadania watro zrozumieć przyczynę tej rozbieżności. Oferent proponujący niższą pracochłonność powinien wiarygodnie wyjaśnić, dlaczego uważa ją za wystarczającą. Obecnie rynek wdrożeń jest dojrzały i oferty z reguły są dość porównywalne w tym aspekcie. Duże różnice w wycenach rzadko bywają przypadkowe, wynikają z odmiennego zrozumienia zadania lub innych powodów, które warto zrozumieć.

Ewentualny rok opóźnienia we wdrożeniu stanowić będzie dla Ciebie koszt większy niż budżet wdrożenia wyższy o 20% (utracone korzyści, koszty wewnętrzne) warto brać to pod uwagę przy kalkulacjach. Złudnym jest też przeświadczenie, że zrzucając pełną odpowiedzialność na dostawcą za zwłokę na projekcie gwarantujemy sobie nieponoszenie dodatkowych kosztów. Złożoność i wzajemne zależności między zadaniami dostawcy, klienta i innych organizacji zaangażowanych w projekt powodują, że rzadko kiedy pojawiające się opóźnienia wynikają z winy firmy wdrażającej więc trudno jest oczekiwać by dostawca ponosił pełne konsekwencje w takim przypadku.

Przy porównywaniu ofert powinny Cię zainteresować tylko istotne różnice w cenie – warto poznać ich przyczynę. W przypadku małych różnic wybór powinien być uwarunkowany innymi czynnikami – dopasowanie systemu do Twoich wymogów, termin realizacji wdrożenia, a przede wszystkim przekonaniem, że oferent daje szansę na zakończenie projektu z sukcesem w założonym czasie.

Przygotowujesz się do wdrożenia systemu ERP? Posłuchaj naszego podcastu, w którym znajdziesz wiele cennych wskazówek.

 

[1] Raport ITwiz 2020

Tagi:
08 - NASI KLIENCI I PARTNERZY O NAS
Od systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia w rok.
W ciągu zaledwie jednego roku Oracle e-Business Suite przeszedł od roli systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia naszych zespołów finansowych. Dostosowanie systemu do polskich wymogów prawnych w zakresie JPK, VAT i białej listy pozwoliło nam nie tylko zachować pełną zgodność z regulacjami, ale również znacząco usprawnić nasze procesy raportowania.
Klient
BRANŻY ELEKTRONICZNEJ
Wyzwaniem dla nas była praca w rozproszonych systemach.
Szczególnie cenimy sobie generator dekretów księgowych, który umożliwia efektywną obsługę ponad 3,5 miliona dekretów miesięcznie spływających z różnych aplikacji. Dzięki temu projektowi z sukcesem zrealizowaliśmy cel zastąpienia wielu systemów jednolitą platformą finansowo-księgową.
Klient
BRANŻY UBEZPIECZENIOWEJ
Za cel postawiliśmy sobie wyeliminowanie papieru w organizacji z 25 tys. pracowników na pokładzie.
Przeprowadzony projekt nie tylko pozwolił nam na digitalizację obiegu dokumentów, ale też umożliwił opomiarować realizowane procesy. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować ich etap realizacji. Użytkowanie systemu przez tak liczną grupę użytkowników w jednym momencie nie stanowi dla nas najmniejszego problemu.
Klient
branży wydobywczej
Otrzymaliśmy pełne wsparcie w procesach rekrutacyjnych i rozwoju pracowników IT.
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży administracji publicznej
DahliaMatic wzmocniła nasz zespół specjalistami,
których kompetencje idealnie wpisały się w nasze bieżące projekty. To stabilne i elastyczne wsparcie, a my możemy skupić się na strategicznych celach biznesowych.
Klient
branży informatycznej
DahliaMatic z uwagą podchodziła do naszych potrzeb, wykazywali się elastycznością
i zrozumieniem dynamiki środowiska, w którym pracowaliśmy. Dostarczane przez nich rozwiązania zawsze były odpowiednie dla naszych zespołów.
Klient
branży paliwowej
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania
na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży technologicznej
Wyzwaniem dla nas było uporządkowanie ręcznie obsługiwanych procesów.
Dzięki platformie zakupowej Carthena nasz zespół zakupowy może skupić się na merytorycznej stronie zadań, a nie na administracji. System skutecznie 'pilnuje procesu', a my zyskaliśmy pełną transparentność postępowań i uporządkowaną komunikację z dostawcami. Kontrahenci cenią sobie stały dostęp do historycznych ofert i sprawny kontakt, co przekłada się na wyższą jakość składanych propozycji.
Klient
branży teleinformatycznej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży spedycyjnej
Wdrożone rozszerzenia do MS Dynamics umożliwiły nam obsługę kluczowych dla naszej branży procesów jak reklamacje czy zwroty.
DahliaMatic cenimy za ogromną wiedzę merytoryczną i doświadczenie, które przełożyło się na stworzenie systemu ERP idealnie skrojonego pod nasze potrzeby.
Klient
branży kurierskiej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży edukacyjnej
Wraz z Octark pracowaliśmy nad stworzeniem i wdrożeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
Realizacja projektu o takim poziomie złożoności i wykorzystywanego na tak dużą skalę to ogromne wyzwanie dla każdego wykonawcy. Nam się udało dzięki determinacji zespołu i maksymalnym skupieniu na osiągnięciu założonego celu Klienta.
Jan Pirogronowicz
Adrenalina Consulting
Z Octark współpracujemy nieprzerwanie od 2017 roku głównie w obszarach zaawansowanej analityki danych oraz sztucznej inteligencji.
Po wielu godzinach spędzonych na wspólnych spotkaniach możemy potwierdzić, że jest to firma godna polecenia do współpracy w zakresie budowy rozwiązań IT.
Łukasz Bałkowiec
SAS Institute
Wyzwaniem jest skala działania i dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.
W środowisku, gdzie decyzje polityczne często wymagają błyskawicznej implementacji zmian na ogromną skalę, znaleźliśmy partnera, który potrafi sprostać tym wyzwaniom. Dzięki systematycznej modernizacji systemu Oracle e-Business Suite i wprowadzaniu nowych funkcjonalności zapewniamy nieprzerwane wsparcie dla prawie 1000 użytkowników i milionów beneficjentów naszych działań. To partnerstwo oparte na doświadczeniu, które przetrwało próbę czasu.
Klient
branży administracji publicznej
Konieczność upgrade’u Oracle e-Business Suite i utrata modułu HR postawiła nas w trudnej sytuacji.
Na pewnym etapie współpracy przestaliśmy być klientem i usługodawcą, zaczęliśmy być zespołem. Skomplikowana reimplementacja modułu kadr i płac to dowód ich technologicznych kompetencji, ale to zaangażowanie i zrozumienie naszego biznesu cenimy najbardziej. Wspólnie budujemy rozwiązanie, które nazywamy 'ERP 2.0' - system na miarę naszych globalnych ambicji.
Klient
branży farmaceutycznej
Wieloletnia współpraca z DahliaMatic to dla nas poczucie bezpieczeństwa i pewność, że system SAP będzie gotowy do pracy każdego dnia.
Profesjonalizm i trwałe relacje, które wspólnie zbudowaliśmy przez lata, sprawiają, że ze spokojem powierzamy DahliaMatic kolejne projekty. Konsultanci DahliaMatic stali się integralną częścią naszej organizacji.
Klient
branży paliwowej
Nasz łańcuch dostaw rósł dynamicznie i wymagał bardziej zintegrowanego rozwiązania.
Potrzebowaliśmy systemu, który będzie elastyczny, szybki i gotowy na integrację z naszymi kanałami sprzedaży. Softlab ERP pomógł nam uporządkować procesy, przyspieszyć realizację zamówień i zapewnić spójność danych w całej organizacji.
Klient
branży FMCG