Baza Wiedzy
Autor: Magdalena Buda
3 minuty czytania
Tagi:
22 marzec 2021
Upgrade systemu ERP – jak, kiedy, dlaczego?
Aktualizacja systemu ERP to nie tylko kwestia techniczna, ale strategiczna decyzja wpływająca na przyszłość firmy. W artykule DahliaMatic wyjaśniamy różnice między aktualizacjami a pełnymi upgrade'ami oraz przedstawiamy, kiedy warto zdecydować się na każdą z opcji.
Kontynuacja artykułu

Hasło „upgrade systemu” często wzbudza niechęć. Kojarzy się z procesem czasochłonnym, dezorganizującym dotychczasową pracę z systemem i wymagającym nakładów finansowych, a w gruncie rzeczy niewiele dającym. Czy tak jest? Czy każdą aktualizację wersji powinniśmy traktować jako „upgrade” i jakie są przesłanki do jego przeprowadzenia? Odpowiadamy!

Czy każdy update to upgrade?

Powyższe pojęcia bywają często mylone, co może powodować nieporozumienia i błędną interpretację. Updatem nazywamy drobną zmianę technologiczną, najczęściej w postaci wgranych patchy (poprawek) dostarczonych przez producenta oprogramowania lub dostawcę usługi utrzymania systemu. Ich zadaniem jest naprawienie występujących błędów albo dodanie nowych funkcji bez konieczności przeprowadzania pełnych testów. Od pewnej (nie zdefiniowanej sztywno) skali wgrywanych poprawek zaczynamy mówić o upgradzie. W związku z brakiem uniwersalnej definicji upgrade’u na potrzeby niniejszego artykułu będą to działania, które na tyle zmieniają działanie systemu, że wymagają pełnego testowania.

 Czym się różni upgrade technologiczny od reimplementacji?

Rozróżniliśmy już upgrade od update’u, teraz opiszemy podział upgrade’ów ze względu na cel i sposób ich przeprowadzania.

Upgrade technologiczny (techniczny) można określić jako jednoczesne wgranie dużej liczby poprawek otrzymanych jako gotowa paczka patchy od producenta oprogramowania na posiadane środowisko. Skala zmian jest na tyle duża, że niezbędne jest wytestowanie systemu. Często również niezbędne będzie dostosowanie do nowej wersji modyfikacji lub interfejsów, zbudowanych dla poprzedniej wersji. Przy tym podejściu nie zakładamy jednak: redefinicji kluczowych procesów, zmiany struktury danych, migracji danych.

Reimplementacja oznacza wdrożenie nowej wersji w sposób zakładający zmianę kluczowych procesów, zmianę struktury danych, a co za tym konieczna będzie w projekcie zarówno faza analizy, jak i migracji danych. Czasami będziemy też musieli zaplanować szkolenia dla użytkowników, ma to miejsce, gdy procesy lub system zmienią się na tyle, że użytkownicy mogą sobie sami nie poradzić.

Dlaczego czasem robimy tylko upgrade technologiczny, a nie pełną reimplementację?

Przesłankami do przeprowadzenia reimplementacji mogą być: nowe funkcjonalności dostępne w standardzie nowej wersji, które mogą zastąpić wykorzystywane dotychczas kastomizacje, nowe potrzeby biznesowe (np. potrzeba zmiany planu kont, otwarcie nowego oddziału) lub też ilość lub jakość danych spowodowane długim okresem użytkowania systemu. W sytuacji, gdy przesłanki do zaktualizowania oprogramowania są czysto techniczne (np. brak wsparcia producenta w utrzymaniu danej wersji czy brak zgodności technologicznej pomiędzy wszystkimi komponentami infrastruktury) upgrade technologiczny jest wystarczającym rozwiązaniem.

Poniżej odpowiadamy na często pojawiające się pytania lub niejasności związane z aktualizacją systemów klasy ERP.
  1. Regularne wgrywanie drobnych aktualizacji, czy rzadsze przeprowadzanie kompleksowych upgrade’ów. Które rozwiązanie jest bardziej korzystne?

Bieżące upgrade’owanie systemu sprawia, że nie narasta dług technologiczny, a testy wprowadzonych zmian przeprowadzane są na bieżąco. Należy również pamiętać, że część wgrywanych patchy nie zmienia nic w codziennym działaniu systemu, ale odpowiada np. za bezpieczeństwo danych, które powinno być priorytetem na każdym etapie pracy z nim. Z punktu widzenia finansowego trudno jest oszacować, które rozwiązanie jest bardziej korzystne. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że duże upgrade’y to duże wyzwanie z punktu widzenia kompetencji i obsługi dużej ilości zmian jednocześnie, co przekłada się na utrudnienie we wsparciu technicznym użytkowników.

  1. Którą wersję systemu wybrać w momencie startu produkcyjnego?

Niejednokrotnie dyskutowaliśmy z naszymi klientami o tym, którą wersję oprogramowania powinni wybrać na moment go – live[3]. Zawsze podkreślamy, że najnowsza dostępna wersja co prawda zapewnia dłuży okres użytkowania bez konieczności wykonywania aktualizacji, ale jest również wersją najmniej przetestowaną i stabilną. Zachęcamy, aby wchodząc w fazę testów klienci korzystali z najnowszej, dostępnej wersji a następnie użyli jej podczas startu.

  1. Co dzieje się z danymi podczas reimplementacji?

Podczas reimplementacji mamy do wyboru dwie ścieżki. Pierwszą jest migracja danych, czyli przeniesienie ich ze starego do nowego systemu. Jednak zmiana systemu jest często dobrym pretekstem do uporządkowania nagromadzonych danych więc drugą ściężką, którą możemy wybrać na tym etapie jest ich migracja połączona z czyszczeniem. W tym celu tworzymy skrypty, wyłapujące błędy (np. zdublowany numer NIP lub kontrahent, błędny kod pocztowy), które następnie muszą być automatycznie lub manualne zweryfikowane i uzupełnione.

 

Tagi:
08 - NASI KLIENCI I PARTNERZY O NAS
Od systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia w rok.
W ciągu zaledwie jednego roku Oracle e-Business Suite przeszedł od roli systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia naszych zespołów finansowych. Dostosowanie systemu do polskich wymogów prawnych w zakresie JPK, VAT i białej listy pozwoliło nam nie tylko zachować pełną zgodność z regulacjami, ale również znacząco usprawnić nasze procesy raportowania.
Klient
BRANŻY ELEKTRONICZNEJ
Wyzwaniem dla nas była praca w rozproszonych systemach.
Szczególnie cenimy sobie generator dekretów księgowych, który umożliwia efektywną obsługę ponad 3,5 miliona dekretów miesięcznie spływających z różnych aplikacji. Dzięki temu projektowi z sukcesem zrealizowaliśmy cel zastąpienia wielu systemów jednolitą platformą finansowo-księgową.
Klient
BRANŻY UBEZPIECZENIOWEJ
Za cel postawiliśmy sobie wyeliminowanie papieru w organizacji z 25 tys. pracowników na pokładzie.
Przeprowadzony projekt nie tylko pozwolił nam na digitalizację obiegu dokumentów, ale też umożliwił opomiarować realizowane procesy. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować ich etap realizacji. Użytkowanie systemu przez tak liczną grupę użytkowników w jednym momencie nie stanowi dla nas najmniejszego problemu.
Klient
branży wydobywczej
Otrzymaliśmy pełne wsparcie w procesach rekrutacyjnych i rozwoju pracowników IT.
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży administracji publicznej
DahliaMatic wzmocniła nasz zespół specjalistami,
których kompetencje idealnie wpisały się w nasze bieżące projekty. To stabilne i elastyczne wsparcie, a my możemy skupić się na strategicznych celach biznesowych.
Klient
branży informatycznej
DahliaMatic z uwagą podchodziła do naszych potrzeb, wykazywali się elastycznością
i zrozumieniem dynamiki środowiska, w którym pracowaliśmy. Dostarczane przez nich rozwiązania zawsze były odpowiednie dla naszych zespołów.
Klient
branży paliwowej
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania
na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży technologicznej
Wyzwaniem dla nas było uporządkowanie ręcznie obsługiwanych procesów.
Dzięki platformie zakupowej Carthena nasz zespół zakupowy może skupić się na merytorycznej stronie zadań, a nie na administracji. System skutecznie 'pilnuje procesu', a my zyskaliśmy pełną transparentność postępowań i uporządkowaną komunikację z dostawcami. Kontrahenci cenią sobie stały dostęp do historycznych ofert i sprawny kontakt, co przekłada się na wyższą jakość składanych propozycji.
Klient
branży teleinformatycznej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży spedycyjnej
Wdrożone rozszerzenia do MS Dynamics umożliwiły nam obsługę kluczowych dla naszej branży procesów jak reklamacje czy zwroty.
DahliaMatic cenimy za ogromną wiedzę merytoryczną i doświadczenie, które przełożyło się na stworzenie systemu ERP idealnie skrojonego pod nasze potrzeby.
Klient
branży kurierskiej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży edukacyjnej
Wraz z Octark pracowaliśmy nad stworzeniem i wdrożeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
Realizacja projektu o takim poziomie złożoności i wykorzystywanego na tak dużą skalę to ogromne wyzwanie dla każdego wykonawcy. Nam się udało dzięki determinacji zespołu i maksymalnym skupieniu na osiągnięciu założonego celu Klienta.
Jan Pirogronowicz
Adrenalina Consulting
Z Octark współpracujemy nieprzerwanie od 2017 roku głównie w obszarach zaawansowanej analityki danych oraz sztucznej inteligencji.
Po wielu godzinach spędzonych na wspólnych spotkaniach możemy potwierdzić, że jest to firma godna polecenia do współpracy w zakresie budowy rozwiązań IT.
Łukasz Bałkowiec
SAS Institute
Wyzwaniem jest skala działania i dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.
W środowisku, gdzie decyzje polityczne często wymagają błyskawicznej implementacji zmian na ogromną skalę, znaleźliśmy partnera, który potrafi sprostać tym wyzwaniom. Dzięki systematycznej modernizacji systemu Oracle e-Business Suite i wprowadzaniu nowych funkcjonalności zapewniamy nieprzerwane wsparcie dla prawie 1000 użytkowników i milionów beneficjentów naszych działań. To partnerstwo oparte na doświadczeniu, które przetrwało próbę czasu.
Klient
branży administracji publicznej
Konieczność upgrade’u Oracle e-Business Suite i utrata modułu HR postawiła nas w trudnej sytuacji.
Na pewnym etapie współpracy przestaliśmy być klientem i usługodawcą, zaczęliśmy być zespołem. Skomplikowana reimplementacja modułu kadr i płac to dowód ich technologicznych kompetencji, ale to zaangażowanie i zrozumienie naszego biznesu cenimy najbardziej. Wspólnie budujemy rozwiązanie, które nazywamy 'ERP 2.0' - system na miarę naszych globalnych ambicji.
Klient
branży farmaceutycznej
Wieloletnia współpraca z DahliaMatic to dla nas poczucie bezpieczeństwa i pewność, że system SAP będzie gotowy do pracy każdego dnia.
Profesjonalizm i trwałe relacje, które wspólnie zbudowaliśmy przez lata, sprawiają, że ze spokojem powierzamy DahliaMatic kolejne projekty. Konsultanci DahliaMatic stali się integralną częścią naszej organizacji.
Klient
branży paliwowej
Nasz łańcuch dostaw rósł dynamicznie i wymagał bardziej zintegrowanego rozwiązania.
Potrzebowaliśmy systemu, który będzie elastyczny, szybki i gotowy na integrację z naszymi kanałami sprzedaży. Softlab ERP pomógł nam uporządkować procesy, przyspieszyć realizację zamówień i zapewnić spójność danych w całej organizacji.
Klient
branży FMCG