Baza Wiedzy
Autor: Szymon Cegiełko
4 minuty czytania
Tagi:
6 czerwiec 2023
O zaletach i wadach… Porównanie Power Automate i UiPath
Power Automate i UiPath to popularne narzędzia do automatyzacji, które różnią się pod względem funkcji i zastosowań. Sprawdź artykuł, by dowiedzieć się, które rozwiązanie lepiej odpowiada potrzebom Twojej firmy.
Kontynuacja artykułu

Rynek RPA (robotyzacji procesów biznesowych), który w 2022 roku był wyceniany na 3,4 miliarda dolarów, do 2030 roku ma osiągnąć wartość blisko 24 miliardów dolarów (Źródło: Precedense Research, Robotic Process Automation Market to Hit…, 2022). Technologia Robotic Process Automation umożliwia przedsiębiorstwom z różnych branż automatyzację powtarzalnych i czasochłonnych, ale niezbędnych do wykonania, procesów. Sprawia to, że tempo rozwoju robotyzacji i automatyzacji jest niezwykle imponujące. A z uwagi na efekty jej wdrożenia coraz większa liczba firm decyduje się na zatrudnienie robotów. 

Rosnące zapotrzebowanie na narzędzia do optymalizacji procesów zaowocowało rozwojem rozwiązań RPA skierowanych do firm z wielu sektorów i branż. Z możliwości oferowanych przez robotyzację skorzystać mogą m.in. pracownicy biur rachunkowych, logistyki i spedycji, a nawet sektora medycznego. 

Często jesteśmy proszeni o porównanie Power Automate i UiPath, aby zrozumieć, co najlepiej pasuje do potrzeb klienta. W odpowiedzi na te zapytania przygotowaliśmy artykuł blogowy, aby wskazać główne różnice, ale i podobieństwa między tymi dwoma narzędziami umożliwiającymi tworzenie robotów. Zanim jednak przejdziemy do aspektów technicznych, zacznijmy od przedstawienia obu technologii i firm. Porównanie Power Automate i UiPath najlepiej rozpoczniemy odwołując się do raportów przygotowywanych przez Gartner i Forrester, gdzie pierwszą z firm określono mianem pretendenda, a drugą doświadczonym liderem rynku RPA. 

UiPath – Lider branży robotyzacyjnej 

Firma UiPath została założona w roku 2005 przez rumuńskich przedsiębiorców. Obecnie według raportów Gartner i Forrester jest liderem rynku Robotic Process Automation. I chociaż 8 lat temu można było o niej mówić jako o start-upie zatrudniającym około 50 pracowników, dziś ta liczba przekracza 2 500 osób. Natomiast samą wartość przedsiębiorstwa szacuje się na ponad 7 miliardów dolarów. Działalność UiPath skupiała się początkowo na udostępnianiu narzędzi pomagających w robotyzacji procesów biznesowych. Obecnie jednak firmę przedstawia się jako dostarczającą kompleksową platformę wspierającą automatyzację zadań w organizacjach. Użytkownicy, których ilość szacowana jest na kilkaset tysięcy osób, współpracujący z platformą UiPath, mogą realizować projekty w oparciu m.in. o narzędzia do mapowania procesów, budowania Cyfrowych Pracowników, a także zarządzania nimi w chmurze oraz on-premise. 

Power Automate – Pretendent 

Myśląc o pretendentach na rynku Robotic Process Automation nie sposób nie wspomnieć o Power Automate – rozwiązaniu wspierającym robotyzację dostarczanym przez firmę Microsoft. I choć czasem mówi się, że Power Automate to jedno z bardziej niedocenionych usług oferowanych w ramach pakietu Microsoft 365 to posiada ono naprawdę duże grono zwolenników. Ta usługa chmurowa umożliwia swoim użytkownikom tworzenie przepływów pracy automatyzujących nudne, żmudne i powtarzalne procesy w organizacjach. Nie wymaga od korzystających umiejętności programowania. Stworzenie pierwszego robota możliwe będzie dzięki odpowiedniemu stworzeniu ścieżki przepływu korzystając z przygotowanych schematów blokowych. Warto również podkreślić, że dzięki przynależności do aplikacji firmy Microsoft Power Automate nie ogranicza się do jednego programu jak np. Excel tylko współpracuje z całą rodziną usług Microsoft 365.  

Porównanie Power Automate i UiPath 

Zanim przejdziemy do zalet i wad stosowania rozwiązań odwołamy się do raportu przygotowanego przez dr. hab. Andrzej Sobczak podczas konferencji Hiperautomatyzacja IV. W grudniu 2021 roku przeprowadzone zostało poglądowe badanie dotyczące popularności wybranych narzędzi do robotyzacji. Na pierwszym miejscu wśród stosowanych narzędzi (52,5% ankietowanych) znalazł się UiPath, na drugim (27,8%) Power Automate, a na trzecim (16,7%) Blue Prism. 

Odpowiednie porównanie Power Automate i UiPath możliwe jest jedynie w oparciu o kilka kryteriów. Power Automate to rozwiązania dość nowe, głównie kierowane do mniejszych przedsiębiorstw. Jego największą zaletą jest łatwość użytkowania. Należy podkreślić również niskie koszty, które należy ponieść – w porównaniu do wartości dodanej po wdrożeniu w przedsiębiorstwie. Dotyczy głównie automatyzacji codziennych zadań. Natomiast sama architektura nie jest tak otwarta jak w UiPath, więc jest również trudniejsza w personalizowaniu. Jednak z uwagi na fakt bycia częścią rodziny aplikacji Microsoft użytkownicy nie mogą narzekać na małą liczbę bibliotek szablonów. Power Automate jako pretendent rynku Robotic Proces Automation próbuje dogonić swoich konkurentów w wielu dziedzinach. Wciąż jednak cieszy się mniejszą popularnością użytkowników. Co za tym idzie – zasoby szkoleniowe mogą być ograniczone. 

Zupełnie odwrotnie sytuacja ma się w przypadku UiPath. Dla tego przedsiębiorstwa dzielenie się wiedzą i tworzenie akademii RPA to jeden z kamieni węgielnych przedsiębiorstwa. Tworzona przez lata renoma firmy pozwoliła zgromadzić ogromną liczbę użytkowników tworzących coraz to nowsze pomysły i przepływy dzieląc się przy tym swoimi praktycznymi doświadczeniami. Narzędzie stworzone przez UiPath może zautomatyzować nawet najbardziej skomplikowane, ogólnofirmowe procesy, a przy wsparciu doświadczonych programistów można dostosować je do dowolnego celu. 

Dwie strony medalu 

UiPath: 

  • Lider branży Robotic Process Automation; 
  • Duża społeczność użytkowników; 
  • Rozwiązanie od samego początku tworzone z myślą o robotyzacji procesów; 
  • Szeroka dostępność do szkoleń i akademii RPA; 
  • Doświadczona firma z renomą tworzoną przez lata; 
  • Ułatwione skalowanie robotyzacji na organizację. 

Power Automate: 

  • Zintegrowanie i współpraca z aplikacjami rodziny Microsoft; 
  • Łatwość użytkowania; 
  • Niski próg wejścia w rozwiązanie robotyzacyjne; 
  • Bardzo dobry stosunek możliwych korzyści do ceny; 
  • Dostęp do PowerApps i możliwa obsługa z wielu urządzeń. 

Kiedy UiPath, a kiedy Power Automate? 

Power Automate to narzędzie, które idealnie sprawdzi się dla wszystkich pracowników IT oraz biznesu. Stosowanie go nie wymaga umiejętności programowania i pisania kodu. Power Automate zapewnia wymierne korzyści przy jednoczesnych niskich kosztach. Jedyne co może okazać się niezbędne podczas pracy na nim to odpowiednia znajomość procesów w organizacji i ich przepływu. Grupę docelową dla tego rozwiązania stanowić będą zatem wszyscy pracownicy chcący automatyzować nudne i powtarzalne zadania oraz decydenci i managerowie działów IT, którzy chcieliby przekazać w ręce biznesu tworzenie prostych robotów. Dzięki temu ich pracownicy wykorzystując ekspercką wiedzę z zakresu IT będą mogli skupić się na bardziej zaawansowanych i strategicznych z punktu widzenia firmy zadaniach. 

Natomiast zdecyduj się na rozwiązaniach świadczonych przez UiPath, gdy procesy, które zamierzasz zrobotyzować są skomplikowane i obejmują całe przedsiębiorstwo. Ułatwione skalowanie robotyzacji na całość organizacji to doskonała szansa na usprawnienie zadań zbyt trudnych dla wielu narzędzi. UiPath okaże się również lepszym wyborem jeśli wprowadzane w firmie zmiany mają działać długofalowo, a wyższe koszty wejścia nie są problematyczne. W przypadku chęci rozszerzenia działań robotyzacyjnych o orkiestrator oraz task mining również lepszym wyborem okaże się UiPath. 

Podsumowanie 

Porównanie Power Automate i UiPath pokazuje, że nie ma dwóch identycznych narzędzi wspierających firmę w robotyzacji i automatyzacji procesów biznesowych. Ale to dobrze. Wszystkie występujące różnice pomiędzy narzędziami dostarczanymi przez Microsoft i UiPath pozwalają znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. 

Naszym Klientom oferujemy darmową konsultację, dzięki której sprawdzimy czy zaproponowane rozwiązania spełniają Twoje potrzeby.  

Które procesy automatyzować? Sprawdź przegląd zastosowań RPA w poszczególnych działach 

Tagi:
08 - NASI KLIENCI I PARTNERZY O NAS
Od systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia w rok.
W ciągu zaledwie jednego roku Oracle e-Business Suite przeszedł od roli systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia naszych zespołów finansowych. Dostosowanie systemu do polskich wymogów prawnych w zakresie JPK, VAT i białej listy pozwoliło nam nie tylko zachować pełną zgodność z regulacjami, ale również znacząco usprawnić nasze procesy raportowania.
Klient
BRANŻY ELEKTRONICZNEJ
Wyzwaniem dla nas była praca w rozproszonych systemach.
Szczególnie cenimy sobie generator dekretów księgowych, który umożliwia efektywną obsługę ponad 3,5 miliona dekretów miesięcznie spływających z różnych aplikacji. Dzięki temu projektowi z sukcesem zrealizowaliśmy cel zastąpienia wielu systemów jednolitą platformą finansowo-księgową.
Klient
BRANŻY UBEZPIECZENIOWEJ
Za cel postawiliśmy sobie wyeliminowanie papieru w organizacji z 25 tys. pracowników na pokładzie.
Przeprowadzony projekt nie tylko pozwolił nam na digitalizację obiegu dokumentów, ale też umożliwił opomiarować realizowane procesy. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować ich etap realizacji. Użytkowanie systemu przez tak liczną grupę użytkowników w jednym momencie nie stanowi dla nas najmniejszego problemu.
Klient
branży wydobywczej
Otrzymaliśmy pełne wsparcie w procesach rekrutacyjnych i rozwoju pracowników IT.
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży administracji publicznej
DahliaMatic wzmocniła nasz zespół specjalistami,
których kompetencje idealnie wpisały się w nasze bieżące projekty. To stabilne i elastyczne wsparcie, a my możemy skupić się na strategicznych celach biznesowych.
Klient
branży informatycznej
DahliaMatic z uwagą podchodziła do naszych potrzeb, wykazywali się elastycznością
i zrozumieniem dynamiki środowiska, w którym pracowaliśmy. Dostarczane przez nich rozwiązania zawsze były odpowiednie dla naszych zespołów.
Klient
branży paliwowej
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania
na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży technologicznej
Wyzwaniem dla nas było uporządkowanie ręcznie obsługiwanych procesów.
Dzięki platformie zakupowej Carthena nasz zespół zakupowy może skupić się na merytorycznej stronie zadań, a nie na administracji. System skutecznie 'pilnuje procesu', a my zyskaliśmy pełną transparentność postępowań i uporządkowaną komunikację z dostawcami. Kontrahenci cenią sobie stały dostęp do historycznych ofert i sprawny kontakt, co przekłada się na wyższą jakość składanych propozycji.
Klient
branży teleinformatycznej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży spedycyjnej
Wdrożone rozszerzenia do MS Dynamics umożliwiły nam obsługę kluczowych dla naszej branży procesów jak reklamacje czy zwroty.
DahliaMatic cenimy za ogromną wiedzę merytoryczną i doświadczenie, które przełożyło się na stworzenie systemu ERP idealnie skrojonego pod nasze potrzeby.
Klient
branży kurierskiej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży edukacyjnej
Wraz z Octark pracowaliśmy nad stworzeniem i wdrożeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
Realizacja projektu o takim poziomie złożoności i wykorzystywanego na tak dużą skalę to ogromne wyzwanie dla każdego wykonawcy. Nam się udało dzięki determinacji zespołu i maksymalnym skupieniu na osiągnięciu założonego celu Klienta.
Jan Pirogronowicz
Adrenalina Consulting
Z Octark współpracujemy nieprzerwanie od 2017 roku głównie w obszarach zaawansowanej analityki danych oraz sztucznej inteligencji.
Po wielu godzinach spędzonych na wspólnych spotkaniach możemy potwierdzić, że jest to firma godna polecenia do współpracy w zakresie budowy rozwiązań IT.
Łukasz Bałkowiec
SAS Institute
Wyzwaniem jest skala działania i dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.
W środowisku, gdzie decyzje polityczne często wymagają błyskawicznej implementacji zmian na ogromną skalę, znaleźliśmy partnera, który potrafi sprostać tym wyzwaniom. Dzięki systematycznej modernizacji systemu Oracle e-Business Suite i wprowadzaniu nowych funkcjonalności zapewniamy nieprzerwane wsparcie dla prawie 1000 użytkowników i milionów beneficjentów naszych działań. To partnerstwo oparte na doświadczeniu, które przetrwało próbę czasu.
Klient
branży administracji publicznej
Konieczność upgrade’u Oracle e-Business Suite i utrata modułu HR postawiła nas w trudnej sytuacji.
Na pewnym etapie współpracy przestaliśmy być klientem i usługodawcą, zaczęliśmy być zespołem. Skomplikowana reimplementacja modułu kadr i płac to dowód ich technologicznych kompetencji, ale to zaangażowanie i zrozumienie naszego biznesu cenimy najbardziej. Wspólnie budujemy rozwiązanie, które nazywamy 'ERP 2.0' - system na miarę naszych globalnych ambicji.
Klient
branży farmaceutycznej
Wieloletnia współpraca z DahliaMatic to dla nas poczucie bezpieczeństwa i pewność, że system SAP będzie gotowy do pracy każdego dnia.
Profesjonalizm i trwałe relacje, które wspólnie zbudowaliśmy przez lata, sprawiają, że ze spokojem powierzamy DahliaMatic kolejne projekty. Konsultanci DahliaMatic stali się integralną częścią naszej organizacji.
Klient
branży paliwowej
Nasz łańcuch dostaw rósł dynamicznie i wymagał bardziej zintegrowanego rozwiązania.
Potrzebowaliśmy systemu, który będzie elastyczny, szybki i gotowy na integrację z naszymi kanałami sprzedaży. Softlab ERP pomógł nam uporządkować procesy, przyspieszyć realizację zamówień i zapewnić spójność danych w całej organizacji.
Klient
branży FMCG