Baza Wiedzy
Autor: Szymon Cegiełko
4 minuty czytania
Tagi:
9 styczeń 2024
ERP bez tajemnic. Jak wybrać ERP w roku 2024?
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni system ERP w 2024 roku? Dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby system wspierał rozwój Twojej firmy i dostosował się do zmieniającego się otoczenia biznesowego.
Kontynuacja artykułu

Według najnowszej prognozy firmy Gartner, Inc. wydatki na IT w Europie wyniosą w 2024 roku ogółem 1,1 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 9,3% w porównaniu z rokiem 2023 (źródło: Gartner, Komunikat prasowy z 9 listopada 2023).

Na zaplanowanych wśród firm listach wdrożeń rozwiązań IT na najbliższy rok pojawia się implementacja systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa, czyli tzw. ERP (Enterprise Resource Planning). Przekształcenia otoczenia biznesowego są dynamiczne, a mimo wielu niepewności na rynku rozwój technologii nie zwalnia tempa od kilku lat. Oznacza to, że jeszcze ważniejszym stanie się wybór odpowiedniego systemu ERP w nadchodzącym roku.

Specjaliści SpiceWorks oraz Aberdeen Strategy & Reseach w swoim raporcie State of IT 2024 do najważniejszych argumentów przemawiających za wzrostem wydatków na IT w najbliższych miesiącach zaliczają:

  • potrzebę aktualizacji przestarzałych systemów;
  • przykuwanie większej wagi do projektów informatycznych;
  • zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

W tym artykule wyjaśnimy więc czym są systemy ERP, dlaczego warto w nie inwestować oraz na co zwrócić uwagę decydując się na ich wdrożenie w roku 2024.

Czym jest ERP?

ERP, czyli Enterprise Resource Planning to zintegrowane oprogramowanie, które umożliwia organizacjom zarządzanie procesami biznesowymi, takimi jak księgowość, produkcja, sprzedaż, logistyka i wiele innych. Dzięki ERP, wszystkie te obszary zostają ze sobą powiązane, co umożliwia lepszą koordynację działań, efektywniejsze wykorzystanie zasobów oraz szybsze podejmowanie decyzji. Narzędzie to pomaga organizacjom w automatyzacji procesów biznesowych i zarządzaniu nimi w celu uzyskania optymalnej wydajności operacyjnej.

Dlaczego firmy decydują się na wdrożenie ERP?

Jednym z głównych powodów, dla których firmy decydują się na wdrożenie ERP jest usprawnienie efektywności operacyjnej. Dzięki integracji procesów, firma działa wydajniej i może szybko reagować na zmiany, np. te zachodzące w przepisach prawnych. Dodatkowo, systemy ERP pozwalają na lepszą analizę danych umożliwiając tym samym podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. Dzięki ERP wszystkie procesy zachodzące w firmie zostają uporządkowane i są dostępne w jednym miejscu, dzięki czemu bez problemu można je monitorować.

Warto również zauważyć, że systemy ERP stanowią fundament dla transformacji cyfrowej organizacji. Umożliwiają dostęp do danych w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe w szybko zmieniającym się środowisku biznesowym.

Jak wybrać ERP krok po kroku

Wybór systemu ERP może okazać się strategiczną decyzją, która znacząco wpłynie na efektywność operacyjną i konkurencyjność firmy. Dlatego też przygotowaliśmy listę, która pozwoli na odpowiednie przygotowanie się do wdrożenia ERP w 2024 roku.

Krok 1: Zdefiniuj cele i wymagania

Pierwszym krokiem przy wyborze systemu ERP jest zdefiniowanie celów, jakie chce osiągnąć Twoja organizacja oraz określenie konkretnych wymagań. Czy Twoim celem jest poprawa wydajności produkcji, zwiększenie zadowolenia klientów lub lepsze zarządzanie relacjami z dostawcami? Wyznaczanie celów może pomóc w osiągnięciu zamierzonych rezultatów.

Ważne jest również rozważenie przyszłych potrzeb Twojej organizacji – nie ograniczaj się zatem wyłącznie do bieżących potrzeb. Wraz z rozwojem firmy mogą pojawić się nowe wymagania, dlatego warto zainwestować w elastyczny system ERP, który z łatwością dostosuje się do zmieniających się okoliczności.

Krok 2: Oceń dostępne rozwiązania

Podczas procesu wyboru systemu ERP istotne jest przeprowadzenie kompleksowej oceny dostępnych rozwiązań. Kluczowym krokiem jest zebranie informacji o systemach dostępnych na rynku – działanie to powinno obejmować: przegląd dokumentacji technicznej, dostępnych funkcji, a także analizę opinii i recenzji od innych firm, które już korzystają z tych rozwiązań. Uwzględnij specyficzne potrzeby branżowe oraz zastanów się, czy dany system oferuje funkcje dostosowane do unikalnych procesów firmy. Nie wahaj się zapytać o prezentacje demo, aby lepiej zrozumieć, jak system funkcjonuje w praktyce i czy spełni Twoje oczekiwania.

Zapoznaj się z ofertą systemów ERP wspieranych przez DahliaMatic.

Krok 3: Przeprowadź analizę kosztów

Wybór systemu ERP wiąże się nie tylko z kosztem zakupu oprogramowania, ale także z kosztami związanymi z wdrożeniem, szkoleniem pracowników i utrzymaniem systemu. Rozpocznij ten etap przygotowań od oceny kosztów licencji, które mogą obejmować opłaty za użytkownika, moduły dodatkowe i ewentualne aktualizacje. Uwzględnij również koszty związane z integracją systemu z istniejącym oprogramowaniem i bazą danych. Przeprowadź analizę kosztów uwzględniającą utrzymanie systemu ERP, a także prognozowane korzyści finansowe. Taka ocena pozwoli Ci zweryfikować opłacalność inwestycji i podejść do wyboru systemu z pełną świadomością kosztów z nią związanych.

Krok 4: Zadbaj o skalowalność

Istotne jest, aby wybrany system ERP był skalowalny i elastyczny – system powinien być w stanie rosnąć wraz z firmą. Współczesne organizacje potrzebują narzędzia, które można łatwo dostosować do nowych trendów, technologii a także przepisów prawnych, zapewniając ciągłą konkurencyjność na rynku. Wybierz rozwiązanie zwracając uwagę na jego zdolność do dostosowywania się do zmieniających się wymagań organizacji. Modularna struktura i możliwość dodawania nowych funkcji oraz modułów ułatwią adaptację systemu do ewentualnych rozszerzeń działalności.

Krok 5: Zapewnij bezpieczeństwo danych

W dobie coraz częstszych ataków cybernetycznych, bezpieczeństwo danych stało się priorytetem dla każdej firmy. Gartner prognozuje, że wydatki na bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem w Europie osiągną kwotę około 56 miliardów dolarów w 2024 r., co oznacza wzrost o 16% w porównaniu z 2023 (źródło: Gartner, Komunikatu prasowy z 9 listopada 2023).

Przed wyborem systemu ERP sprawdź, jak dostawca dba o bezpieczeństwo danych swoich klientów. Certyfikaty, procedury związane z ochroną informacji oraz systemy szyfrowania powinny być standardem. W 2024 r. jeszcze ważniejsze będzie wdrożenie skutecznych i nowatorskich środków ochrony danych i cyberbezpieczeństwa (źródło: M. Mashrur, Tech Industry Trends to Look Out for in 2024, MentorWorks, 06.11.2023).

Krok 6: Dopytaj o wsparcie techniczne

Przed wyborem systemu warto zapytać dostawcę o plan wdrożenia oraz szacunkowy czas potrzebny na jego pełną implementację. Firma powinna zapewnić dostępność różnych poziomów wsparcia, a nawet ścisłe SLA (Service Level Agreements), które określają gwarantowany czas reakcji i rozwiązania problemu. Sprawdź, czy dostawca oferuje także kilka kanałów komunikacji, takich jak telefon, e-mail czy platformy online, umożliwiające skuteczny kontakt z zespołem wsparcia. System ERP powinien być regularnie aktualizowany, aby zapewnić zgodność z najnowszymi standardami bezpieczeństwa i technologii. Dlatego nie zapomnij zapytać czy dostawca systemu zobowiązuje się do regularnych aktualizacji i jakie procedury stosuje w przypadku wykrycia luk w zabezpieczeniach.

Podsumowanie

W roku 2024 wybór systemu ERP to nie tylko kwestia dostosowania narzędzia do bieżących potrzeb firmy, ale także przewidywanie przyszłych wyzwań i dynamicznych zmian jakie zajdą w otoczeniu biznesowym. Wybór systemu ERP staje się strategiczną decyzją, która ma wpływ nie tylko na codzienną działalność firmy, ale także na jej zdolność do adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Zdefiniowanie celów, analiza dostępnych rozwiązań, uwzględnienie kosztów i bezpieczeństwa danych, a także ocena wsparcia technicznego to kluczowe elementy, które pomogą uniknąć niezaplanowanych kosztów i wybrać system ERP dopasowany do potrzeb organizacji.

Tagi:
08 - NASI KLIENCI I PARTNERZY O NAS
Od systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia w rok.
W ciągu zaledwie jednego roku Oracle e-Business Suite przeszedł od roli systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia naszych zespołów finansowych. Dostosowanie systemu do polskich wymogów prawnych w zakresie JPK, VAT i białej listy pozwoliło nam nie tylko zachować pełną zgodność z regulacjami, ale również znacząco usprawnić nasze procesy raportowania.
Klient
BRANŻY ELEKTRONICZNEJ
Wyzwaniem dla nas była praca w rozproszonych systemach.
Szczególnie cenimy sobie generator dekretów księgowych, który umożliwia efektywną obsługę ponad 3,5 miliona dekretów miesięcznie spływających z różnych aplikacji. Dzięki temu projektowi z sukcesem zrealizowaliśmy cel zastąpienia wielu systemów jednolitą platformą finansowo-księgową.
Klient
BRANŻY UBEZPIECZENIOWEJ
Za cel postawiliśmy sobie wyeliminowanie papieru w organizacji z 25 tys. pracowników na pokładzie.
Przeprowadzony projekt nie tylko pozwolił nam na digitalizację obiegu dokumentów, ale też umożliwił opomiarować realizowane procesy. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować ich etap realizacji. Użytkowanie systemu przez tak liczną grupę użytkowników w jednym momencie nie stanowi dla nas najmniejszego problemu.
Klient
branży wydobywczej
Otrzymaliśmy pełne wsparcie w procesach rekrutacyjnych i rozwoju pracowników IT.
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży administracji publicznej
DahliaMatic wzmocniła nasz zespół specjalistami,
których kompetencje idealnie wpisały się w nasze bieżące projekty. To stabilne i elastyczne wsparcie, a my możemy skupić się na strategicznych celach biznesowych.
Klient
branży informatycznej
DahliaMatic z uwagą podchodziła do naszych potrzeb, wykazywali się elastycznością
i zrozumieniem dynamiki środowiska, w którym pracowaliśmy. Dostarczane przez nich rozwiązania zawsze były odpowiednie dla naszych zespołów.
Klient
branży paliwowej
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania
na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży technologicznej
Wyzwaniem dla nas było uporządkowanie ręcznie obsługiwanych procesów.
Dzięki platformie zakupowej Carthena nasz zespół zakupowy może skupić się na merytorycznej stronie zadań, a nie na administracji. System skutecznie 'pilnuje procesu', a my zyskaliśmy pełną transparentność postępowań i uporządkowaną komunikację z dostawcami. Kontrahenci cenią sobie stały dostęp do historycznych ofert i sprawny kontakt, co przekłada się na wyższą jakość składanych propozycji.
Klient
branży teleinformatycznej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży spedycyjnej
Wdrożone rozszerzenia do MS Dynamics umożliwiły nam obsługę kluczowych dla naszej branży procesów jak reklamacje czy zwroty.
DahliaMatic cenimy za ogromną wiedzę merytoryczną i doświadczenie, które przełożyło się na stworzenie systemu ERP idealnie skrojonego pod nasze potrzeby.
Klient
branży kurierskiej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży edukacyjnej
Wraz z Octark pracowaliśmy nad stworzeniem i wdrożeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
Realizacja projektu o takim poziomie złożoności i wykorzystywanego na tak dużą skalę to ogromne wyzwanie dla każdego wykonawcy. Nam się udało dzięki determinacji zespołu i maksymalnym skupieniu na osiągnięciu założonego celu Klienta.
Jan Pirogronowicz
Adrenalina Consulting
Z Octark współpracujemy nieprzerwanie od 2017 roku głównie w obszarach zaawansowanej analityki danych oraz sztucznej inteligencji.
Po wielu godzinach spędzonych na wspólnych spotkaniach możemy potwierdzić, że jest to firma godna polecenia do współpracy w zakresie budowy rozwiązań IT.
Łukasz Bałkowiec
SAS Institute
Wyzwaniem jest skala działania i dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.
W środowisku, gdzie decyzje polityczne często wymagają błyskawicznej implementacji zmian na ogromną skalę, znaleźliśmy partnera, który potrafi sprostać tym wyzwaniom. Dzięki systematycznej modernizacji systemu Oracle e-Business Suite i wprowadzaniu nowych funkcjonalności zapewniamy nieprzerwane wsparcie dla prawie 1000 użytkowników i milionów beneficjentów naszych działań. To partnerstwo oparte na doświadczeniu, które przetrwało próbę czasu.
Klient
branży administracji publicznej
Konieczność upgrade’u Oracle e-Business Suite i utrata modułu HR postawiła nas w trudnej sytuacji.
Na pewnym etapie współpracy przestaliśmy być klientem i usługodawcą, zaczęliśmy być zespołem. Skomplikowana reimplementacja modułu kadr i płac to dowód ich technologicznych kompetencji, ale to zaangażowanie i zrozumienie naszego biznesu cenimy najbardziej. Wspólnie budujemy rozwiązanie, które nazywamy 'ERP 2.0' - system na miarę naszych globalnych ambicji.
Klient
branży farmaceutycznej
Wieloletnia współpraca z DahliaMatic to dla nas poczucie bezpieczeństwa i pewność, że system SAP będzie gotowy do pracy każdego dnia.
Profesjonalizm i trwałe relacje, które wspólnie zbudowaliśmy przez lata, sprawiają, że ze spokojem powierzamy DahliaMatic kolejne projekty. Konsultanci DahliaMatic stali się integralną częścią naszej organizacji.
Klient
branży paliwowej
Nasz łańcuch dostaw rósł dynamicznie i wymagał bardziej zintegrowanego rozwiązania.
Potrzebowaliśmy systemu, który będzie elastyczny, szybki i gotowy na integrację z naszymi kanałami sprzedaży. Softlab ERP pomógł nam uporządkować procesy, przyspieszyć realizację zamówień i zapewnić spójność danych w całej organizacji.
Klient
branży FMCG