Baza Wiedzy
Autor: Szymon Cegiełko
5 minuty czytania
Tagi:
18 listopad 2024
4 kroki do skutecznego wdrożenia systemu ERP w organizacji. Jak przygotować firmę na zmiany?
Planujesz wdrożenie systemu ERP? Dowiedz się, jak cztery kluczowe kroki mogą zwiększyć szanse na sukces i pomóc uniknąć typowych błędów. Z artykułu DahliaMatic dowiesz się, jak przygotować organizację na zmiany i maksymalnie wykorzystać potencjał nowego systemu.
Kontynuacja artykułu

Zastanawialiście się kiedyś, jak zintegrowanie kluczowych procesów biznesowych może wpłynąć na zarządzanie zasobami firmy? Czy wiecie, że odpowiednie przygotowanie organizacji na te zmiany może być decydujące dla sukcesu całego projektu?

Raport „Synergia w branży ERP – edycja 2024” potwierdza rosnącą tendencję w kierunku zintegrowanych rozwiązań zarządzania organizacjami. Wśród firm uczestniczących w badaniu najczęściej wdrażanym oprogramowaniem w 2023 roku był system ERP, na którego implementację zdecydowało się 39,37% respondentów. Warto zauważyć, że pozostałe rozwiązania, takie jak systemy WMS, zdobyły jedynie 18,75%, a platformy E-Commerce osiągnęły 17,5%.

Coraz więcej firm decyduje się na implementację systemu ERP, coraz więcej też niestety napotyka jednak na różnorodne wyzwania. Brak jasnego planu, niewystarczające zaangażowanie zespołu czy niedostateczna analiza potrzeb mogą prowadzić do opóźnień i niezadowolenia z efektów wdrożenia. W naszym ostatnim artykule omawialiśmy przyczyny nieudanych projektów oraz podpowiadaliśmy jak uniknąć problemów podczas wdrażania systemu ERP. W tym natomiast przyjrzymy się czterem krokom, które pomogą skutecznie przygotować firmę do wdrożenia tego systemu i czerpania z niego wymiernych korzyści.

Co oznacza informatyczny projekt wdrożeniowy?

Informatyczny projekt wdrożeniowy to proces, w którym nowe rozwiązanie technologiczne jest planowane, projektowane, testowane i uruchamiane w danej organizacji, aby usprawnić jej działania biznesowe. Tego typu projekt obejmuje zarówno prace techniczne – jak wdrożenie nowego oprogramowania, dostosowanie systemów czy integrację danych – jak i przygotowanie organizacyjne, czyli szkolenie pracowników oraz zarządzanie zmianą. Sam projekt wdrożeniowy wymaga współpracy między zespołem IT, który dostarcza rozwiązanie, a działami biznesowymi, które z niego korzystają.

Definicja sukcesu projektu wdrożeniowego

Sukces projektu wdrożeniowego można zdefiniować przez pryzmat wskaźników biznesowych oraz technicznych, które razem tworzą pełny obraz efektywności i wartości dodanej wdrożenia.

Od strony biznesowej sukces oznacza, że wdrożone rozwiązanie realnie wspiera cele strategiczne organizacji – zwiększa chociażby efektywność procesów, obniża koszty operacyjne, poprawia jakość obsługi klienta lub przyspiesza reakcję firmy na zmiany rynkowe. Do ważnych wskaźników zaliczyć możemy również poziom akceptacji i zadowolenia użytkowników końcowych, którzy muszą dostrzec wartość i użyteczność nowego systemu w codziennej pracy.

Techniczne aspekty sukcesu obejmują natomiast:

  • niezawodność,
  • wydajność,
  • skalowalność rozwiązania,
  • terminowość projektu.

Ważne jest również zapewnienie bezpieczeństwa danych oraz pełnej integracji z innymi systemami używanymi w organizacji.

Poznaj praktyczne wskazówki i dowiedz się, jak uniknąć nieudanego wdrożenia systemu ERP.

Skoro już wiemy, czym jest projekt wdrożeniowy i jak mierzyć jego sukces, czas przejść do przygotowań, by skutecznie wprowadzić go w życie. To moment, który może zaważyć na efektywności całego przedsięwzięcia – odpowiednie kroki na starcie pomogą uniknąć późniejszych wyzwań i komplikacji. Co zatem zrobić, aby zwiększyć szanse na udane wdrożenie?

Odpowiednie przygotowanie

  1. Zdefiniuj cele i potrzeby biznesowe

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do wdrożenia ERP jest precyzyjne określenie celów oraz potrzeb biznesowych firmy. Na tym etapie zaangażowane przeważnie są osoby ze ścisłego kierownictwa, a do najczęściej wskazywanych celów projektowych zaliczyć możemy m.in. eliminację ryzyka ludzkiego lub technicznego, a także zwiększenie zysku chociażby poprzez zmniejszenie ponoszonych kosztów.

Stworzyliśmy dla Was szereg pytań, które pomogą ustalić jakie cele definiować mogą Wasze wdrożenie:

  • Jakie są główne cele strategiczne firmy na najbliższe 10 lat?
  • Na jakie wyzwania obecnie napotykamy w naszych procesach biznesowych?
  • Które wskaźniki efektywności (KPI) chcielibyśmy poprawić?
  • Czy mamy problemy z zarządzaniem produkcją, finansami, łańcuchem dostaw lub zasobami ludzkimi?
  • Jakie zadania w firmie są najbardziej czasochłonne lub wymagają najwięcej ręcznej pracy?
  • Jakie problemy z jakością danych obecnie napotykamy?
  • Jakie informacje lub dane powinny być udostępniane między działami, aby poprawić współpracę?
  • Jakie inne systemy i narzędzia obecnie używamy, które powinny być zintegrowane z systemem ERP?
  • Jakie informacje są kluczowe dla podejmowania decyzji w firmie?
  • Jakie są doświadczenia z obecnym systemem lub procesami i co powinno zostać zmienione?
  • Jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na implementację nowego systemu?

Określenie priorytetów pozwoli na dostosowanie ERP do rzeczywistych wymagań firmy, co znacząco ułatwi proces wdrożenia i pozwoli uniknąć zbędnych kosztów i naruszeń ram czasowych. Odpowiedź na powyższe przykładowe pytania umożliwi także podjęcie decyzji czy firma potrzebuje rozwiązania dedykowanego. Warto podkreślić, że bardzo często różne branże wymagają indywidualnego podejścia do personalizacji systemu ERP.

  1. Przeanalizuj procesy biznesowe i przygotuj dokumentację

Drugi etap, to moment w którym informacja o planowanym projekcie dociera do szerszej grupy osób, a nawet całej organizacji. Aby skutecznie wdrożyć ERP, firma powinna posiadać szczegółową dokumentację swoich obecnych procesów biznesowych. W tym celu przeprowadza się analizę procesów z uwzględnieniem wszystkich obszarów działalności firmy.

Przykładowe etapy tej analizy to:

  • Mapowanie procesów – szczegółowy opis etapów działania w każdym z obszarów, takich jak sprzedaż, zakupy, produkcja, finanse, HR. Efektem tej części planowania prac powinny być instrukcje obrazujące schemat działania w procesie.
  • Wykrycie obszarów do optymalizacji – analiza wydajności procesów pozwala wskazać, gdzie ERP może wprowadzić największą wartość. Na tym etapie ustalamy gdzie występują „wąskie gardła”, z jakimi problemami mierzą się pracownicy.
  • Dokumentacja wymagań – spisanie wymagań względem systemu ERP w formie dokumentacji, która będzie stanowiła podstawę dla wyboru funkcji i modułów.
  1. Wybierz odpowiedniego dostawcę i odpowiednie rozwiązanie ERP

Wybór zewnętrznej firmy wdrożeniowej oraz odpowiedniego systemu ERP to zadanie, z którym wiele organizacji radzi sobie coraz lepiej. Wynika to przede wszystkim z bogatego doświadczenia rynku – firmy wdrożeniowe działają na nim od lat, a ich długotrwała obecność pozwala zweryfikować nie tylko ich wiedzę, ale także realne efekty wcześniejszych wdrożeń.

Odpowiedni dostawca i wybór systemu to fundament przyszłego sukcesu wdrożenia. Jak zatem wybrać tego właściwego? Zwróćcie uwagę na doświadczenie dostawcy. możliwości rozbudowy systemu, dodatkowe funkcjonalności i moduły oraz aspekty wsparcia technicznego.

Potrzebujesz wsparcie we wdrożeniu systemu ERP albo nie wiesz jeszcze jaki system wybrać? Umów się na bezpłatne spotkanie i poznaj szczegóły współpracy z DahliaMatic.

  1. Ustal reguły współpracy i zwiększ zaangażowanie zespołu

Ustalenie jasnych reguł lub zapisów umownych to ważny element współpracy z firmą wdrożeniową, ale jeszcze ważniejsze jest zrozumienie tych ustaleń przez każdą ze stron. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności warto zacząć od omówienia celów, jakie chcemy osiągnąć – gdy obie strony są zgodne co do ogólnej wizji, łatwiej będzie przełożyć to na konkretne zapisy umowne. Niezbędnym elementem każdej umowy wdrożeniowej jest również prosty i zrozumiały mechanizm zarządzania zmianą, który pozwoli elastycznie reagować na ewentualne zmiany osobowe w trakcie projektu.

System ERP będzie wykorzystywany przez pracowników z różnych działów i w różnym wieku, dlatego niezwykle ważne jest zaangażowanie zespołu już na etapie przygotowań do wdrożenia. Z doświadczenia wiemy, że wiele firm rozpoczyna projekt od powołania zespołu projektowego, który składa się z przedstawicieli kilku działów. Taki zbiór, najczęściej doświadczonych pracowników, pozwala uwzględnić specyficzne potrzeby różnych obszarów działalności firmy oraz ułatwia komunikację między działami, co może okazać się istotne zwłaszcza w kontekście przyszłej integracji systemu.

Do realizacji projektu… Start!

Należy mieć na uwadze, że system ERP będzie użytkowany przez co najmniej 10 lat, co oznacza, że przez ten czas będziemy zbierać doświadczenia związane z jego funkcjonowaniem oraz logiką. Nie wszystko musi być zrealizowane w pierwotnym podejściu, co otwiera możliwości przeprowadzenia przeglądów powdrożeniowych, które umożliwią dalsze usprawnienia i dostosowania systemu do zmieniających się potrzeb organizacji. W ten sposób realizacja projektu może przyczynić się do długofalowego sukcesu i efektywności operacyjnej.

Etap realizacji wdrożenia systemu ERP to najdłuższa faza projektu, która wymaga rygorystycznego przestrzegania harmonogramów. W tej fazie następuje realizowanie zaplanowanych działań, takich jak konfiguracja systemu, integracja z istniejącymi aplikacjami oraz migracja danych. Każdy z elementów musi być starannie zaplanowany i wykonany zgodnie z ustalonymi terminami, aby uniknąć opóźnień. Regularne monitorowanie postępu oraz dostosowywanie harmonogramu w odpowiedzi na napotkane wyzwania pozwoli zapewnić zgodność z początkowymi założeniami.

Podsumowanie

Wdrożenie systemu ERP to strategiczna inwestycja, która przynosi długofalowe korzyści w postaci automatyzacji i usprawnienia procesów. Dzięki odpowiednim krokom i zaangażowaniu całej organizacji, wdrożenie ERP przyniesie firmie realne korzyści w zakresie efektywności, kontroli i konkurencyjności na rynku. Czy Twoja firma jest gotowa na wdrożenie ERP?

Tagi:
08 - NASI KLIENCI I PARTNERZY O NAS
Od systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia w rok.
W ciągu zaledwie jednego roku Oracle e-Business Suite przeszedł od roli systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia naszych zespołów finansowych. Dostosowanie systemu do polskich wymogów prawnych w zakresie JPK, VAT i białej listy pozwoliło nam nie tylko zachować pełną zgodność z regulacjami, ale również znacząco usprawnić nasze procesy raportowania.
Klient
BRANŻY ELEKTRONICZNEJ
Wyzwaniem dla nas była praca w rozproszonych systemach.
Szczególnie cenimy sobie generator dekretów księgowych, który umożliwia efektywną obsługę ponad 3,5 miliona dekretów miesięcznie spływających z różnych aplikacji. Dzięki temu projektowi z sukcesem zrealizowaliśmy cel zastąpienia wielu systemów jednolitą platformą finansowo-księgową.
Klient
BRANŻY UBEZPIECZENIOWEJ
Za cel postawiliśmy sobie wyeliminowanie papieru w organizacji z 25 tys. pracowników na pokładzie.
Przeprowadzony projekt nie tylko pozwolił nam na digitalizację obiegu dokumentów, ale też umożliwił opomiarować realizowane procesy. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować ich etap realizacji. Użytkowanie systemu przez tak liczną grupę użytkowników w jednym momencie nie stanowi dla nas najmniejszego problemu.
Klient
branży wydobywczej
Otrzymaliśmy pełne wsparcie w procesach rekrutacyjnych i rozwoju pracowników IT.
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży administracji publicznej
DahliaMatic wzmocniła nasz zespół specjalistami,
których kompetencje idealnie wpisały się w nasze bieżące projekty. To stabilne i elastyczne wsparcie, a my możemy skupić się na strategicznych celach biznesowych.
Klient
branży informatycznej
DahliaMatic z uwagą podchodziła do naszych potrzeb, wykazywali się elastycznością
i zrozumieniem dynamiki środowiska, w którym pracowaliśmy. Dostarczane przez nich rozwiązania zawsze były odpowiednie dla naszych zespołów.
Klient
branży paliwowej
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania
na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży technologicznej
Wyzwaniem dla nas było uporządkowanie ręcznie obsługiwanych procesów.
Dzięki platformie zakupowej Carthena nasz zespół zakupowy może skupić się na merytorycznej stronie zadań, a nie na administracji. System skutecznie 'pilnuje procesu', a my zyskaliśmy pełną transparentność postępowań i uporządkowaną komunikację z dostawcami. Kontrahenci cenią sobie stały dostęp do historycznych ofert i sprawny kontakt, co przekłada się na wyższą jakość składanych propozycji.
Klient
branży teleinformatycznej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży spedycyjnej
Wdrożone rozszerzenia do MS Dynamics umożliwiły nam obsługę kluczowych dla naszej branży procesów jak reklamacje czy zwroty.
DahliaMatic cenimy za ogromną wiedzę merytoryczną i doświadczenie, które przełożyło się na stworzenie systemu ERP idealnie skrojonego pod nasze potrzeby.
Klient
branży kurierskiej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży edukacyjnej
Wraz z Octark pracowaliśmy nad stworzeniem i wdrożeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
Realizacja projektu o takim poziomie złożoności i wykorzystywanego na tak dużą skalę to ogromne wyzwanie dla każdego wykonawcy. Nam się udało dzięki determinacji zespołu i maksymalnym skupieniu na osiągnięciu założonego celu Klienta.
Jan Pirogronowicz
Adrenalina Consulting
Z Octark współpracujemy nieprzerwanie od 2017 roku głównie w obszarach zaawansowanej analityki danych oraz sztucznej inteligencji.
Po wielu godzinach spędzonych na wspólnych spotkaniach możemy potwierdzić, że jest to firma godna polecenia do współpracy w zakresie budowy rozwiązań IT.
Łukasz Bałkowiec
SAS Institute
Wyzwaniem jest skala działania i dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.
W środowisku, gdzie decyzje polityczne często wymagają błyskawicznej implementacji zmian na ogromną skalę, znaleźliśmy partnera, który potrafi sprostać tym wyzwaniom. Dzięki systematycznej modernizacji systemu Oracle e-Business Suite i wprowadzaniu nowych funkcjonalności zapewniamy nieprzerwane wsparcie dla prawie 1000 użytkowników i milionów beneficjentów naszych działań. To partnerstwo oparte na doświadczeniu, które przetrwało próbę czasu.
Klient
branży administracji publicznej
Konieczność upgrade’u Oracle e-Business Suite i utrata modułu HR postawiła nas w trudnej sytuacji.
Na pewnym etapie współpracy przestaliśmy być klientem i usługodawcą, zaczęliśmy być zespołem. Skomplikowana reimplementacja modułu kadr i płac to dowód ich technologicznych kompetencji, ale to zaangażowanie i zrozumienie naszego biznesu cenimy najbardziej. Wspólnie budujemy rozwiązanie, które nazywamy 'ERP 2.0' - system na miarę naszych globalnych ambicji.
Klient
branży farmaceutycznej
Wieloletnia współpraca z DahliaMatic to dla nas poczucie bezpieczeństwa i pewność, że system SAP będzie gotowy do pracy każdego dnia.
Profesjonalizm i trwałe relacje, które wspólnie zbudowaliśmy przez lata, sprawiają, że ze spokojem powierzamy DahliaMatic kolejne projekty. Konsultanci DahliaMatic stali się integralną częścią naszej organizacji.
Klient
branży paliwowej
Nasz łańcuch dostaw rósł dynamicznie i wymagał bardziej zintegrowanego rozwiązania.
Potrzebowaliśmy systemu, który będzie elastyczny, szybki i gotowy na integrację z naszymi kanałami sprzedaży. Softlab ERP pomógł nam uporządkować procesy, przyspieszyć realizację zamówień i zapewnić spójność danych w całej organizacji.
Klient
branży FMCG