Baza Wiedzy
Autor: DahliaMatic
3 minuty czytania
Tagi:
13 sierpień 2019
Jak zautomatyzować proces domowej produkcji wina?
Roman Szymkowiak, ekspert z DahliaMatic, łączy wiedzę z zakresu IT i biotechnologii, aby usprawnić domową produkcję wina. W rozmowie opowiada, jak dzięki automatyzacji i doświadczeniu w systemach ERP można efektywnie zarządzać procesem fermentacji i dojrzewania trunku.
Kontynuacja artykułu
spis treści:

Na co dzień specjalista z pionu Asseco Softlab ERP w zakresie Produkcji, co roku ekspert w dziedzinie domowej produkcji wina. Jakich owoców najlepiej użyć? Jak przebiega cały proces? I jak wykorzystać wiedzę z zakresu IT w jego usprawnieniu? Zapraszamy na rozmowę z Romanem Szymkowiakiem.

Dołączyłeś do zespołu DahliaMatic stosunkowo niedawno. Skąd taka decyzja?

Przez 13 ostatnich lat pracowałem w Asseco, w pewnym momencie poczułem, że przyszedł czas na zmiany i tak natrafiłem na możliwość pracy w DahliaMatic. Obecnie wciąż pracuję w systemie Softlab (aktualnie w projekcie dla spółki H. CEGIELSKI-POZNAŃ S.A.), jednak dzięki zmianie otoczenia i poznaniu nowych ludzi dostałem nową dawkę energii do działania. Praca od zawsze była moją ogromną pasją, w szczególności moduł produkcyjny, którym zajmuję się na co dzień. Daje bardzo dużo możliwości, pozwala różnym firmom działającym w tej samej branży przeprowadzać te same procesy w zupełnie inny sposób. Wspiera wprowadzanie innowacji, nowych pomysłów i rozwiązań, dzięki czemu każdy dzień w pracy jest wyzwaniem.

Skąd wzięło się zainteresowanie produkcją własnego wina?

Produkcja alkoholu to swego rodzaju rodzinna tradycja. Moja rodzina to od 4 pokoleń technolodzy ze specjalizacją spirytusu i drożdży, kierownicy gorzelni. Sam również pracowałem i mógłbym pracować w tej branży, gdyby nie to, że w pewnym momencie wciągnęło mnie pisanie programów. Z wykształcenia jestem inżynierem biotechnologiem również ze specjalizacją spirytus i drożdże, po Politechnice Łódzkiej. Obecnie wykonywanego zawodu nauczyłem się sam, z czystego zainteresowania i pasji.

Pomimo tego, że zawodowo poszedłem w innym kierunku, rodzinna tradycja w pewnym momencie dała o sobie znać i w zacząłem wyrabiać wino dorywczo. Dzięki studiom oraz doświadczeniu w gorzelni znałem cały proces, więc nie było to dla mnie wyzwaniem. 10 lat temu postanowiłem zrobić pierwszą większą partię, wtedy to było 20 litrów wina wiśniowego. Dla porównania, teraz w piwnicy utrzymuję około 160 litrów.

Czy mógłbyś pokrótce opowiedzieć jak wygląda cały proces?

Co roku robię nastawy z różnych owoców. Początkowo robię wina jednoowocowe, najczęściej wykorzystuję do tego duże plastikowe wiadra. Pierwszy etap trwa 7 dni – to pierwsza, najbardziej gwałtowna fermentacja. Po tygodniu przesączam wino, odcinam część stałą i przelewam do butli. Po dodaniu drugiej porcji cukru czekam cierpliwie aż fermentacja ustanie (z zasady czas tego etapu zależy od wykorzystywanego owocu i mocy wina jakie chcemy otrzymać- im mocniejsze wino, tym dłużej trwa). Jak zauważę, że ilość cukru w fermentującym winie jest bliska zeru i nie pojawiają się na nim pęcherzyki powoli zlewam wino znad osadu. Po roku leżenia w piwnicy zaczyna się degustacja. Razem ze znajomymi mieszamy wina z różnych owoców, zapisując proporcje, tak żebym później mógł je odtworzyć. Czasem do leżakującego wina dodaję palone płatki dębowe, żeby uzyskać głębszą nutę smakową. Po dwóch latach od wymieszania nadchodzi moment na kolejną degustację i decyzję o butelkowaniu.

A co z napowietrzaniem wina? Podobno powietrze pozytywnie wpływa na jego smak i zapach.

Napowietrzanie jak najbardziej stosuje się przed samym podaniem wina. Mówi się, że trzeba „wzruszyć bukiet” zanim się je wypije. Dzięki temu zyskuje dodatkowe walory smakowe i zapachowe. Najlepiej z butelki przelać wino do karafki, a dopiero później do kieliszków, właśnie po to żeby miało możliwość kontaktu z powietrzem. Prawda też jest taka, że jeżeli po otwarciu wino nie pachnie to możemy być pewni, że coś jest nie tak. Odpowiedni zapach to jego obowiązkowa cecha.

Trzeba tylko pamiętać, że napowietrzanie jest pożądane przed samym podaniem wina. W trakcie produkcji należy maksymalnie ograniczyć kontakt fermentującego wina z powietrzem, ponieważ razem z wysoką temperaturą są jego największymi wrogami.

Skąd wziął się pomysł napisania programu wspomagającego całą produkcję?

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł żeby napisać program – Dziennik Winiarza, w którym mógłbym zapisywać cały proces. Oprogramowanie napisane jest w języku PHP, dostępne przez witrynę internetową. Wykorzystuję głównie wersję komputerową, nie ma stworzonej odrębnej aplikacji mobilnej, ale HTML jest dostosowany również do telefonu komórkowego.

Oprogramowanie ma wiele zastosowań, można analizować, ustawiać parametry, prowadzić dziennik nastawień, rysować wykresy. Posiada cały moduł dedykowany degustacjom, w którym osoby biorące w niej udział oceniają swoje próbki (oceniamy wygląd, zapach, smak, zawartość alkoholu, budowę i ogólne wrażenia). Dzięki temu mam stały dostęp do całościowych wyników dla wszystkich próbek.

Czy oprogramowanie jest dostępne dla każdego?

Wersja, o której mówię jest dostępna jedynie po zalogowaniu. Na ten moment nie planuje jej udostępniać. Jednak jest też okrojona wersja, dostępna dla wszystkich. Jej główne zastosowanie to wsparcie w wyliczeniu ilości składników to uzyskania oczekiwanej ilości wina. Użytkownik uzupełnia owoce, z jakich chce wino wyprodukować, weryfikuje parametry, określa procentową zawartość alkoholu i pojemność. Następnie na podstawie tych danych algorytm wylicza ile jakiego składnika powinno się dodać. Myślę, ze to spore ułatwienie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z produkcją wina.

Program jest cały czas wzbogacany i dobudowywany, zobaczymy co jeszcze pojawi się tam w przyszłości.

Czy masz kilka rad dla osób początkujących?

Moim zdaniem najlepiej jest zaczynać od wina wiśniowego – jest zdecydowanie najłatwiejsze do wyprodukowania i przy zachowaniu standardów czystości naprawdę trudno coś popsuć. Do tego proces fermentacji zachodzi bardzo szybko, a po dwóch miesiącach otrzymujemy naturalnie krystalicznie czyste wino. Trzeba pamiętać, żeby owoców nie kupować w supermarketach – niestety mają bardzo mało smaku i cukru niezbędnego w produkcji. Tak jak mówiłem wcześniej wystrzegać się również kontaktu fermentującego wina z powietrzem i wysoką temperaturą.

Naprawdę polecam każdemu spróbować wyprodukować chociaż niewielką ilość. Picie własnego wina to zupełnie inne uczucie niż w przypadku takiego zakupionego w sklepie.

A jeżeli coś nie wyjdzie, to proszę o telefon – chętnie pomogę 😉

Tagi:
08 - NASI KLIENCI I PARTNERZY O NAS
Od systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia w rok.
W ciągu zaledwie jednego roku Oracle e-Business Suite przeszedł od roli systemu pomocniczego do kluczowego narzędzia naszych zespołów finansowych. Dostosowanie systemu do polskich wymogów prawnych w zakresie JPK, VAT i białej listy pozwoliło nam nie tylko zachować pełną zgodność z regulacjami, ale również znacząco usprawnić nasze procesy raportowania.
Klient
BRANŻY ELEKTRONICZNEJ
Wyzwaniem dla nas była praca w rozproszonych systemach.
Szczególnie cenimy sobie generator dekretów księgowych, który umożliwia efektywną obsługę ponad 3,5 miliona dekretów miesięcznie spływających z różnych aplikacji. Dzięki temu projektowi z sukcesem zrealizowaliśmy cel zastąpienia wielu systemów jednolitą platformą finansowo-księgową.
Klient
BRANŻY UBEZPIECZENIOWEJ
Za cel postawiliśmy sobie wyeliminowanie papieru w organizacji z 25 tys. pracowników na pokładzie.
Przeprowadzony projekt nie tylko pozwolił nam na digitalizację obiegu dokumentów, ale też umożliwił opomiarować realizowane procesy. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować ich etap realizacji. Użytkowanie systemu przez tak liczną grupę użytkowników w jednym momencie nie stanowi dla nas najmniejszego problemu.
Klient
branży wydobywczej
Otrzymaliśmy pełne wsparcie w procesach rekrutacyjnych i rozwoju pracowników IT.
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży administracji publicznej
DahliaMatic wzmocniła nasz zespół specjalistami,
których kompetencje idealnie wpisały się w nasze bieżące projekty. To stabilne i elastyczne wsparcie, a my możemy skupić się na strategicznych celach biznesowych.
Klient
branży informatycznej
DahliaMatic z uwagą podchodziła do naszych potrzeb, wykazywali się elastycznością
i zrozumieniem dynamiki środowiska, w którym pracowaliśmy. Dostarczane przez nich rozwiązania zawsze były odpowiednie dla naszych zespołów.
Klient
branży paliwowej
Body Leasing okazał się kluczowy dla zachowania ciągłości projektów i szybkiego reagowania
na zmienne potrzeby rynku. DahliaMatic to zaufany partner, który rozumie nasze tempo pracy i dostarcza nam sprawdzone zasoby, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Klient
branży technologicznej
Wyzwaniem dla nas było uporządkowanie ręcznie obsługiwanych procesów.
Dzięki platformie zakupowej Carthena nasz zespół zakupowy może skupić się na merytorycznej stronie zadań, a nie na administracji. System skutecznie 'pilnuje procesu', a my zyskaliśmy pełną transparentność postępowań i uporządkowaną komunikację z dostawcami. Kontrahenci cenią sobie stały dostęp do historycznych ofert i sprawny kontakt, co przekłada się na wyższą jakość składanych propozycji.
Klient
branży teleinformatycznej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży spedycyjnej
Wdrożone rozszerzenia do MS Dynamics umożliwiły nam obsługę kluczowych dla naszej branży procesów jak reklamacje czy zwroty.
DahliaMatic cenimy za ogromną wiedzę merytoryczną i doświadczenie, które przełożyło się na stworzenie systemu ERP idealnie skrojonego pod nasze potrzeby.
Klient
branży kurierskiej
Mierzyliśmy się z usprawnieniem zarządzania obiegiem dokumentów, wynagrodzeniami, urlopami i czasem pracy.
Autorskie połączenie wdrożonego przez DahliaMatic Microsoft Dynamics 365F&O z demo systemu kadrowo-płacowego zwiększyło kontrolę nad aspektami kadrowymi, usprawniło współpracę między działami i umożliwiło nam kontrolę budżetu w czasie rzeczywistym.
Klient
branży edukacyjnej
Wraz z Octark pracowaliśmy nad stworzeniem i wdrożeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
Realizacja projektu o takim poziomie złożoności i wykorzystywanego na tak dużą skalę to ogromne wyzwanie dla każdego wykonawcy. Nam się udało dzięki determinacji zespołu i maksymalnym skupieniu na osiągnięciu założonego celu Klienta.
Jan Pirogronowicz
Adrenalina Consulting
Z Octark współpracujemy nieprzerwanie od 2017 roku głównie w obszarach zaawansowanej analityki danych oraz sztucznej inteligencji.
Po wielu godzinach spędzonych na wspólnych spotkaniach możemy potwierdzić, że jest to firma godna polecenia do współpracy w zakresie budowy rozwiązań IT.
Łukasz Bałkowiec
SAS Institute
Wyzwaniem jest skala działania i dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.
W środowisku, gdzie decyzje polityczne często wymagają błyskawicznej implementacji zmian na ogromną skalę, znaleźliśmy partnera, który potrafi sprostać tym wyzwaniom. Dzięki systematycznej modernizacji systemu Oracle e-Business Suite i wprowadzaniu nowych funkcjonalności zapewniamy nieprzerwane wsparcie dla prawie 1000 użytkowników i milionów beneficjentów naszych działań. To partnerstwo oparte na doświadczeniu, które przetrwało próbę czasu.
Klient
branży administracji publicznej
Konieczność upgrade’u Oracle e-Business Suite i utrata modułu HR postawiła nas w trudnej sytuacji.
Na pewnym etapie współpracy przestaliśmy być klientem i usługodawcą, zaczęliśmy być zespołem. Skomplikowana reimplementacja modułu kadr i płac to dowód ich technologicznych kompetencji, ale to zaangażowanie i zrozumienie naszego biznesu cenimy najbardziej. Wspólnie budujemy rozwiązanie, które nazywamy 'ERP 2.0' - system na miarę naszych globalnych ambicji.
Klient
branży farmaceutycznej
Wieloletnia współpraca z DahliaMatic to dla nas poczucie bezpieczeństwa i pewność, że system SAP będzie gotowy do pracy każdego dnia.
Profesjonalizm i trwałe relacje, które wspólnie zbudowaliśmy przez lata, sprawiają, że ze spokojem powierzamy DahliaMatic kolejne projekty. Konsultanci DahliaMatic stali się integralną częścią naszej organizacji.
Klient
branży paliwowej
Nasz łańcuch dostaw rósł dynamicznie i wymagał bardziej zintegrowanego rozwiązania.
Potrzebowaliśmy systemu, który będzie elastyczny, szybki i gotowy na integrację z naszymi kanałami sprzedaży. Softlab ERP pomógł nam uporządkować procesy, przyspieszyć realizację zamówień i zapewnić spójność danych w całej organizacji.
Klient
branży FMCG